ייעוץ עסקי: הפחד מהצלחה ומה מבדיל בין אנשים מצליחים ועשירים לאנשים שחיים בהישרדות

ייעוץ לעסקים : איך יוצאים ממעגל ההישרדות ועוברים לחיות עם תודעת שפע של אנשים מצליחים

אנחנו מפחדים רוב חיינו. מפחדים מהחושך וממה שאנחנו לא רואים; מפחדים מאנשים; מפחדים מהטבע ומבעלי החיים; מפחדים להתחיל משהו חדש; מפחדים להיכשל, להצליח או אפילו לנסות; מפחדים מעצמנו; מפחדים להיות לבד; מפחדים מזוגיות, מלאהוב ולהיות נאהבים; מפחדים מתשומת לב ומפחדים מחוסר תשומת לב; מפחדים למות ומפחדים לחיות; מפחדים ממקומות הומי אדם; מפחדים ממקומות נטושים; מפחדים מאנשים זרים, ולעתים גם מאנשים שאנחנו מכירים; מפחדים ממקומות גבוהים; מפחדים מהים; מפחדים לשכוח; מפחדים לזכור, ויש עוד אין-ספור פחדים שמנסים לשמור ולהגן עלינו.

הפחד הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. זהו יצר הישרדותי שמשאיר אותנו ערניים ודואג שנישאר בחיים, ולא ניפגע. במרבית המקרים הוא חיוני לנו כדי להתפתח ולהתקדם, אולם במקרים אחרים הוא גורם לנו לקפוא על השמרים ולוותר על הרבה מאוד הזדמנויות.

אני מאמין שכדי להצליח בחיים ולשׂגשׂג, עלינו לבנות מערכת יחסים בריאה עם מנגנון הפחד שלנו. כשנעשה זאת ונדע להבחין בין הפחדים ששומרים עלינו מפני סכנות, לבין הפחדים שתוקעים אותנו במקום, פוגעים בנו ועוצרים אותנו מלהתקדם, רק אז נוכל להגיע למימוש עצמי, לתוצאות מדהימות בחיים, בקריירה ובעסקים.

בדרך לעסקת הנדל"ן הראשונה שלי הייתי מלא פחדים וחרדות. חלקם ליוו אותי במשך שנים וגרמו לי לבזבז זמן יקר בו העדפתי להתרחק מהשקעות ולעסוק בתחומים אחרים. אני משוכנע שאילו היו לי אז הכלים אשר חלקם מופיעים בספר זה, הייתי יודע כיצד לקבל החלטות בצורה מושׂכלת יותר, ולא מאפשר לפחדים "להחליט עבורי".

בחלק זה אני רוצה לשתף אתכם בחוויות ובפחדים האישיים שהיו לי במהלך הדרך שעברתי בתחום ההשקעות; דרך שעזרה לי להתמודד עם שלל הפחדים שחוויתי עד לעסקת הנדל"ן הראשונה שלי. לשם כך אני רוצה להציף את כל הפחדים והחששות שהיו לי בדרך ולשתף אתכם כיצד התגברתי עליהם כדי לבנות את החופש הכלכלי שלי.

במהלך חיי גיליתי שאני פחדן לא קטן. לעתים נדהמתי עד כמה אני מפחד ואיך הפחד שולט בי ומשתק אותי כאוות נפשו. זה לא מצא חן בעיניי ולכן פעם אחר פעם נאבקתי בו וניסיתי להתעלות מעליו ולעשות דברים שנראו לי פרועים, מסוכנים וחסרי אחריות למרות שעשיתי את כל הבדיקות האפשריות שהיו אמורות להרגיע אותי.

במהלך הדרך האישית שלי להתגבר על הפחדים שלי בתחומים שונים ובסיטואציות רבות הבנתי שאנחנו פוחדים לרוב ממה שאנחנו לא מכירים. כשמשהו אינו מוכר הוא נראה תחילה מאיים, אולם כשלומדים להכירו, לרוב אנחנו מבינים שחששנו לשווא, וכי איננו נמצאים בסכנה כלשהי. בשלב זה הרבה יותר קל לנו לפעול ולהגיע לתוצאות. זו הסיבה שכדי להצליח בנדל"ן כדאי להכיר וללמוד את התחום. ברגע שתתחילו, תגלו עולם מרתק והזדמנויות השקעה מדהימות שיעזרו לכם ביצירת הכנסות נוספות ובבניית החופש הכלכלי והיציבות הפיננסית שלכם.

אני מקווה שאצליח לסייע לכם לגלות, כי למרות הפחדים שאתם אולי חווים כעת, יש חיים, ואפילו חיים טובים הרבה יותר, אחרי עסקת הנדל"ן הראשונה!

חמשת מעגלי הפחד

מי מאתנו אינו מפחד להפסיד את כל חסכונותיו? ברגע שאנחנו יוזמים דבר מה חדש, אנחנו יוצאים מהמקום המוכר והבטוח במטרה ליצור משהו אחר. הפחד שלנו נובע מכך שנאבד את המקום המוכר שבו היינו רגע קודם לכן; שנאבד את כל מה שחסכנו ובנינו במשך זמן רב.

כיוון שיש כל כך הרבה מקורות לפחד, אני רוצה להתמקד בחמישה מעגלים אשר משפיעים על רמת הפחד והחרדה בחיינו. מודעות כלפיהם ושליטה במינון השפעתם עלינו עשויים להיות התחלה מעולה בתהליך ההתמודדות עם הפחדים של כולנו.

הנה חמשת מעגלי הפחד:

1. הפחדים שלנו

נתחיל מהמעגל הראשון – הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו. הפחדים שלנו מושפעים מניסיון החיים שלנו, מהחינוך שספגנו, ממערכת האמונות שעל פיה גדלנו וחונכנו, מההחלטות שקיבלנו בעבר, ממסקנות שהסקנו כתוצאה מאירועים שקרו לנו בעבר, מכישלונות ומהאופי שלנו. תהליך קבלת ההחלטות שעל פיה אנחנו מכריעים אם לפחד ממשהו או אם להגדירו כדבר מה בטוח, נקבע על סמך שקלול של כל הדברים שחווינו במודע ובתת מודע במהלך חיינו.

הפחד להפסיד את כספי בעסקת הנדל"ן הראשונה שלי עלה על גדותיו הרבה לפני שחתמתי על הסכם הרכישה ונתתי פקודה לבנק שלי להעביר את הכסף למוכר. הוא החל בפחד האישי שלי להתבדות, לגלות שאין כלום בצד השני, שמשהו יסתבך ושאשאר ללא רכוש וללא כסף.

צצו מחשבות על כך שהדירה לא תושׂכר לאיש במשך זמן רב, ואז, במקום להרוויח, עוד אצטרך להוציא כסף מהכיס כל חודש. ומה יקרה אם ארצה למכור את הדירה, ולא אמצא קונה? זה לא שהדירה נמצאת כאן בסביבה. היא נמצאת בצדו השני של העולם! איך אגיע לשם? רק ההגעה לשם היא הוצאה עצומה הכוללת טיסות, מלונות, נסיעות וימי עבודה אבודים! ומה יקרה אם הדייר לא ישלם, וגרוע מכך, אם יגרום לנזק בדירה? או שחברת הניהול תרמֵה אותי ותדווח לי על תיקונים שלא היו או תגנוב אותי בשווי התיקונים? האם זה חוקי בכלל מה שאני עושה?האם ברשותי כל הניירת והטפסים כדי להוכיח שאכן הנכס הזה שייך לי? ומה יקרה אם מחירי הדירות ירדו? הרגשתי שעוד אמצא את עצמי בחובות בגלל הדירה הזו! הרגשתי שאם אעשה טעות אחת – כל עולמי יקרוס תחתיי!

לאחר מכן הגיע החשש מפני מה שיגידו בני משפחתי? המשפט "אמרתי לך" הדהד במוחי בקול כה חזק, עד שפעמים שאלתי את עצמי: האם זה שווה את כל הטרחה הזו? חששתי שאם אקבל את ההחלטה לרכוש את הדירה ועניינים ישתבשו, בני המשפחה שלי לא יסמכו עליי יותר או לא יעריכו אותי. חששתי לאבד את הכבוד שלי בבית ולהיכשל מולם!

בנוסף, חששתי שהדירה הזו תגזול ממני זמן התעסקות רב כל כך, עד שלא יהיה לי זמן למשפחתי. והדבר שהכי הפחיד אותי הוא אם ואיך אשתף את סביבתי הקרובה אם תהיה הסתבכות כלשהי. הדבר האחרון שרציתי היה להלחיץ ולהדאיג אותם. מה יהיה אם הם לא ישנו בלילה בגלל 'השטויות' שאני עושה?

2. הפחדים של בני הזוג ושל המשפחה הקרובה

המעגל השני כולל את בן או בת הזוג, הילדים, ההורים, האחים והאחיות, לעתים בן משפחה דומיננטי כגון דוד, אחיין, סב, וכדומה. גם הם עלולים להשפיע מאוד על רמת הפחדים והחששות שלנו. לעתים הם מקרינים מהפחד שלהם, שנוצר בשל ניסיון חייהם, כלפינו.

משפחתי תמכה בי מאז ומעולם, כמעט בכל דבר שעשיתי בחיי, ולא חשוב כמה מוזר היה. אם רציתי אותו מספיק הם תמיד עמדו שם לצדי. כאשר התחלתי להתעסק בהשקעות נדל"ן הם שאלו אותי פעמים רבות שאלות שלא תמיד היו לי את התשובות על כך. הם עשו זאת מדאגה אלי אולם שאלות אלו ערערו אותי ולא חשוב כמה חסרות ביסוס הן היו. שאלות אלו נולדו מתוך פחד וחשש שמא העסקה אעשה עסקאות לא כשרות ואפגע מכך. הם גם סיפרו לי כתבות שהוצגו בתקשורת על מזימות ומקרי רמאות בתחום הנדל"ן, אנשים שאיבדו את כל ממונם וככל שניסו לפקוח את עיניי זה ערער אותי יותר ויותר.

3. הפחדים של החברים ושל המכרים שלנו

ממש כמו ההשפעה שיש למשפחתנו עלינו, כך גם הסביבה של החברים ושל אנשים שאיתם אנחנו נפגשים ומתרועעים עלולה להשפיע על מערכת האמונות שלנו, וכן על הפחדים ועל קבלת ההחלטות שלנו. מה גם שלעתים נעדיף להקשיב לעצתו של חבר או חברה טובים, על פני עצה של בני המשפחה.

חלק מחבריי וממכריי ייעצו לי שלא לעשות זאת, כיוון שאין לי מושג מה אני עושה, וחבל על הכסף שלי, וכמו כן, סיפרו לי שהם מכירים מישהו שהפסיד הרבה כסף בהשקעות נדל"ן שעשה מבלי שהבין בתחום.

4. שמועות

אנחנו חיים בעולם רוחש וגועש בסיפורים ובשמועות, עד שקשה מאוד לבדוק את אמִתותו של סיפור ששמעתם, אולם עצם שמיעתו היא מסוכנת מאוד, כיוון שהמידע נצרב בתודעה. אם אנו אוחזים באמונות, בדעות או בעמדות שמחזקים את הטענות שבסיפור – בין אם הוא נכון או לא – אנחנו עלולים להשתכנע בקלות באמיתות הסיפור, בבחינת "לשכנע את המשוכנע", ובכך להעלות את רמת הפחד שלנו, ויחד עמו – את המגננות.

5. התקשורת והמדיה

לתקשורת חלק גדול בבניית ובהעצמת הפחדים שלנו. הבעיה הגדולה היא שהתקשורת נתפסת כמקור מהימן ואובייקטיבי, בעוד שמאחורי כל כתבה, מאמר, ראיון, סרטון או תמונה יש אג'נדה, דעות ואנשים המציגים את התמונה על פי האינטרסים והדעות שלהם. למעשה, כל מידע שאנחנו מקבלים בתקשורת מעוות את המציאות בצורה כזאת או אחרת.

הם כמובן מציגים את הדברים כעובדות, אולם הצגתם של סיפור או תמונה כלשהם אינה הופכת אותם לאמת מוחלטת. כמו כן, ברבים מן המקרים, הסיקור הוא שטחי, אינו מציג את התמונה המלאה ונעשה על ידי מישהו שאינו בקיא בתחום.

גם אני צפיתי בכתבות בטלוויזיה שעל פיהן בקרוב תתפוצץ בועת הנדל"ן, ובכתבה אחרת שהוריי ביקשו שאצפה בה, על אודות נוכלים רבים שמוכרים דירות לאנשים שאינם מבינים בזה ונעלמים עם הכסף כאילו בלעה אותם האדמה.

והרי לכם: חמשת מעגלי הפחד הקיפו אותי בחיבוק מבהיל. עם כל כך הרבה ספקות היה לי קשה להתקדם לעבר החלום שלי להתעשר ולהיות חופשי.

היה עלי לקבל החלטה האם להתקדם וכיצד? וכיוון שהחלום היה חזק יותר מכל החלטתי להתמודד עם כל החששות ולמצוא תשובות מאנשים עשירים שאולי יוכלו לספק לי זווית רעננה על העניין.

אחד השיקולים שהיה לי בנוגע לעסקה הראשונה הוא אם להשתמש בכסף שלי או שמא לקחת הלוואה מהבנק. כשישבתי עם מומחה בתחום הפיננסי על המספרים זה נראה ממש הגיוני לקחת ההלוואה מהבנק, אולם מיד עלו בי התנגדויות לכך.

ראשית פחדתי לקחת הלוואה, שמא משהו ישתבש ופתאום איאלץ לשלם לבנק חובות וריביות. שנית, לא רציתי להתחיל ולתת דין וחשבון לבנק ולהסביר עבור מה אני צריך את הכסף ומתי אחזיר אותו, וכמו כן, להתחיל במשא ומתן על תנאי ההלוואה. זה גרם לי להרגיש תלוי יותר מדי במישהו אחר, וזה הפחיד אותי. השיקול השלישי היה מפחיד לא פחות: ההוצאות הקבועות שלנו היו גדולות למדי, ואם אשתמש בכסף האישי שלי למימון העסקה, לא יישאר לנו מספיק כסף בחשבון הבנק.

המחשבה על כך הלחיצה אותי מאוד, כיוון שלא התכוונתי לרדת ברמת החיים שלי, ומצד שני, כל עיכוב קטן בתשלום שעלול לקרות, יכול לגרום לי להיכנס למינוס ולשלם ריביות גבוהות על חריגה מהמסגרת.

בנוסף, לא רציתי לוותר על חופשות ועל נסיעות במהלך השנה. וכך, לאן שלא הסתכלתי, האפשרויות שעמדו לנגד עיניי דרשו ממני להחליט החלטה שהיא הרע במיעוטו, ולא החלטה טובה. הרגשתי חוסר וודאות נוראי, כיוון שלא ידעתי אם העסקה תצלח או לא.

היום אני יודע שמינוף הוא דבר שחייבים להיות מומחים בו, והיחס בין מינוף להון עצמי חייב להיות מדויק כדי להשאיר לנו מרווח ביטחון שלא יסכן אותנו. לכן, אם החלטנו שלא להפוך למומחי נדל"ן, מומלץ לבנות את צוות המומחים שלנו מאנשים שיכולים לעזור לנו לייצר את היחס הנכון עבורנו; יחס שיאפשר לנו לישון טוב בלילה!

כשקוראים את רשימת הפחדים הללו, קשה להאמין שהחלטתי לבסוף לעשות את עסקת הנדל"ן הראשונה שלי, נכון?ובכן, למרות שכל החששות שרשמתי נשמעים הגיוניים לגמרי, למרביתם אין קשר למציאות, והסיכוי שיקרו זהה לסיכוי שסוף העולם יגיע!

אחד הדברים שעזר לי לקבל את ההחלטה היה הידיעה המוחלטת שאם אשאיר את כספי בחשבון הבנק ואם אחליט להיות שמרן, פסיבי וזהיר יתר על המידה, אפסיד בוודאות ולעולם לא אתעשר.

כעת כשהצבתי את המספר 100% להישאר במרוץ העכברים כל ימי חיי אל מול הסיכוי שיום אחד אהיה חופשי – ההחלטה הפכה להיות הרבה יותר פשוטה, עלי לנסות ולעשות את הכי טוב שאוכל. לשם כך הבנתי שיהיה עלי לבנות צוות של מומחים שיסייעו לי לקבל החלטות מושכלות.

אהבתם? שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

הירשמו לרשימת הדיוור שלי

וקבלו עידכונים שוטפים על ארועים ופעילויות ייחודיות ישירות אליכם למייל

פוסטים נוספים שיעניינו אותך

איך להגדיל את ההכנסות!

מאמר זה אינו מתייחס כלל לאבחנה האם אתם מנהלים עסק או האם אתם שכירים? היכולת להגדיל ולשלוט בהכנסות הוא דבר שכל בן אדם שחשובה לו

© כל הזכויות שמורות לעמית אופיר , חברת "מינוף עסקי"