ליווי פיננסי והשכלה פיננסית לבעלי עסקים: מה לעשות עם הכסף – הצעד הראשון

ייעוץ כלכלי לאנשי עסקים: איך מומלץ להתנהל עם הכסף ואיפה להשקיע אותו

בשנת 2000 נסעתי לדרום אמריקה והתאהבתי ביבשת הזו. את מרבית זמני העברתי על אי קסום בברזיל בשם 'מורו דה סאו פאולו' שם ניהלתי אכסניה על אחד החופים היפים שביקרתי בהם. החוף כולו היה מלא בעצי קוקוס ועל כל אחד מהם היו אשכולות עמוסים בפירות. בחישוב מהיר הגעתי למסקנה ששווה לרכוש חלקת חוף ולמכור קוקוסים לתושבי העיר ושלל התיירים שפוקדים את האי. הייתי אז בן 21 ולא היה לי חצי מושג בנדל"ן או במכירות.

הצעקות של הוריי נשמעו היטב מהצד השני של הטלפון כאשר סיפרתי להם שאני חושב לרכוש חלקת חוף שמצאתי ולהשקיע בה את כל חסכונותיי.

הם העלו טענות רבות ומשכנעות שלא ידעתי כיצד לענות עליהן. כיוון שלא היה לי מספיק ידע בנושא ולבסוף החלטתי לוותר על העסקה והמשכתי לטייל, כאילו כלום לא קרה, אולם מאז שוויתרתי על החלום הזה אין יום שעובר שאני חושב כיצד היו נראים חיי אילו הייתי מבצע את העסקה ההיא.

היום אני יודע שאילו הייתי רוכש את הקרקע הזו, סביר שהייתי מרוויח הרבה כסף כיוון שערך המטבע של ברזיל עלה וערך הקרקע של האי הכפיל את עצמו פי כמה מונים מאז.

את ספר זה כתבתי, לא כי אני מומחה לנדל"ן אלא דווקא כי אינני ולמרות זאת הצלחתי לרכוש יותר מ 11 נכסים תוך שלוש שנים בלבד ולמנף את כספי בצורה משמעותית! דבר שכמה שנים קודם לכן היה נראה לי מפחיד, בלתי אפשרי ומסוכן! וכל זאת בעזרתם של מומחים בתחום ההשקעות ועם המון חשיבה יצירתית ותעוזה.

היה לי חשוב לכתוב את הספר כיוון שאני מאמין שחינוך פיננסי עשוי לשנות לחלוטין את חייהם של אנשים רבים החולמים על הכנסה פסיבית, נכסים מניבים וחיים מלאי משמעות ותשוקה. אני יודע שהחיים שלי השתנו לאין ערוך.

עד גיל 35 החשבתי את עצמי לאמן. מי חשב שיום אחד אני אנהל חברה לליווי פיננסי? בטח לא אני! למדתי בבצלאל אנימציה וכדי לממן את הלימודים עבדתי במספר עבודות מזדמנות, עד שפתחתי עסק והתפרנסתי מהאומנות שלי. בכל פעם שחסכתי מספיק כסף השקעתי אותו בטיולים מסביב לעולם וככל שהתמדתי בכך, פיתחתי שיטות רבות להרוויח כסף בכל מקום. בהמשך גם למדתי להרוויח כסף בזמן שאינני עובד וכך נחשפתי לאפשרות של הכנסה פסיבית לראשונה. הנכס הראשון שלי שהכניס לי כסף בזמן שישנתי היה ספר ומאז כבר כתבתי למעלה מ 100 ספרים המתורגמים לשלושים שפות ונמכרים בכל העולם.

הבנה פיננסית ממש לא עניינה אותי וכל מה שעניין אותי היה להיות חופשי. כתיבת ספרים היתה תפנית חשובה בחיי, בדרך לחופש הכלכלי שלי. הם החלו להימכר במאות חנויות, בהמשך באלפי חנויות ולאחר מכן גם בעשרות אלפי נקודות מכירה ושילשלו כסף לכיסי,  אולם היה זה כסף קטן. הדבר הגדול שהבנתי היה העיקרון שכדי להיות באמת חופשי עלי ליצור יותר ויותר נכסים וככל שיהיו לי יותר הכנסות פסיביות, אצטרך לעבוד פחות ופחות.

עם הזמן התחלתי לשאוף לייצר נכסים גדולים יותר מאשר הספרים והדבר הראשון שעלה לראשי היה כמובן נכסי נדל"ן. לכל האנשים העשירים שהכרתי היו נכסים מניבים משלהם, ובזמן שאני עבדתי כל כך קשה עבור הכסף, הכסף שלהם עבד קשה מאוד עבורם! ידעתי שאם אני רוצה להתעשר ולבנות לעצמי חופש כלכלי אני אהיה חייב לקפוץ למים העמוקים של עולם הנדל"ן. 'מכונת הספרים' שבניתי עבדה, רק בקנה מידה קטן, וכעת היה עלי למצוא את הדרך להתחיל להיכנס להשקעות גדולות יותר ולהרוויח כסף גדול יותר. דבר אחד ידעתי בוודאות! אנשים עשירים יודעים הרבה יותר על כסף ממה שאני יודע, ובזמן שאני עבדתי יותר ויותר, הם עבדו פחות ופחות והתעשרו עוד ועוד.

נושא זה העסיק אותי מאוד ולכן בשלב מסוים החלטתי לחקור אותו לעומק ולהבין אחת ולתמיד מהי החוליה החסרה שתעזור לי להתעשר ולבנות את ההון שיאפשר לי להיות חופשי ולעשות כל שיעלה על רוחי.

גם בילדותי לא עניין אותי יותר מידי כסף, וכשהבנתי שאני צריך אותו כדי להגשים את חלומותיי פחדתי ממנו כיוון שלא ידעתי עליו דבר.

היום אני מתקשה להבין כיצד יכולתי להיות כל כך מנותק. כל מה שעניין אותי אז היה החופש שלי. ובכן נחשו מה? גם היום! דבר לא השתנה מלבד צורת החשיבה וההתנהלות שלי אשר בשנים האחרונות השתנו בצורה משמעותית וסייעו לי לשפר את מצבי הכלכלי מקצה לקצה ואט אט להתעשר.

אמנם לא נולדתי למשפחה עשירה, אולם כאשר הבנתי שעל מנת שאוכל להגשים את רשימת החלומות שלי אני צריך כסף, והרבה ממנו, דבר לא יכל לעצור אותי מלהשיגו.

מעולם לא הייתי איש של מספרים. למדתי בבית ספר עיוני בתיכון ובהמשך נסעתי ללמוד לימודי אנימציה בבצלאל. במשך שנים רבות כל האנשים בסביבתי התייחסו אלי כאל אמן וביחד איתם גם אני. בגיל 35 החלטתי להקים עסק נוסף מלבד הוצאת הספרים ושירותיי כמורה לציור. באותה שנה, 2013 החלטתי לראות את התמונה השלמה של הדרך הארוכה שעברתי כדי לקדם את הספרים והאומנות שלי ולפתע הבנתי שיש לי כל כך הרבה מה ללמד אנשים שרצו לכתוב ספרים ולבנות להם עסק ריווחי. כשהתחלתי לכתוב את הידע שלי בשנת 2014 גיליתי שהיה לי מספיק חומר כדי לכתוב ארבעה ספרים וכך הפכתי מזחל לפרפר – מאמן לאיש עסקים.

בשנים הבאות נכנסתי יותר ויותר לתחום הייעוץ העסקי ופיתחתי שיטות ומודלים עסקיים שסייעו לי לקדם את עסקיי בארץ ובעולם, אותם התחלתי ללמד באופן מסודר.

אט אט למדתי יותר ויותר על כסף עד שבשנת 2017 החלטתי סוף סוף לעשות את עסקת הנדל"ן הראשונה שלי למרות אינספור הפחדים שהיו לי. העסקה הראשונה היתה עסקה סולידית וללא סיכונים מיוחדים. היתה זו דירת מיני-פנטהואז בקומה 13 של בניין מגורים חדש שהחל להיבנות בשכונה הירוקה של יבנה. את העסקה הזו עשיתי בעזרתם של הוריי ומשפחתי. עסקה שתוך מספר שנים בודדות הרווח עליה היה כ 600,000 ₪ כתוצאה מעליית הערך של הבתים באזור והשבחה של הנכס לפני מכירתו.

במקביל אליה התחלתי לאזור אומץ ורעב לעשות עסקאות נוספות. התחלתי לחפש אחר הזדמנויות נוספות וללמוד על שווקים נוספים. העסקה השנייה שלי היתה עסקה משותפת עם חבר שסיפר לי על עסקאות רבות שעשה בארה"ב והיא היתה עסקה מעולה שהיום כבר קשה להשיג. כשהחלו להגיע הצ'קים וראיתי שהכל עובד בצורה חלקה הגברתי קצב ועברתי לעסקה השלישית. הפעם לקחתי ייעוץ מקצועי ורכשתי 6 נכסים נוספים בארה"ב שנרשמו על על שמי. גם הם היו למטרת השכרה וברגע שהם התייצבו עברתי לעסקה הבאה. ככל שהתקדמתי בדרך הבנתי יותר ויותר על עולם הנדל"ן ועל האפשרויות הרבות שהתאפשרו לי להמשיך ולהתפתח.

אם נראה לכם שהכל היה חלק, אז הרשו לי להבהיר כי הצלחה בחיים תלוייה אך ורק בדבר אחד והוא פרשנות!

האופן שבו אנחנו מסתכלים על העולם הוא הדבר היחיד שחשוב כדי להצליח. כאשר אנחנו עוסקים בתחום של יזמות זה רק עניין של זמן עד שנמצא את עצמנו בסיטואציה שלא צפינו בתכנית העסקית. זה לא עניין של סטטיסטיקה. איש מאתנו לא יכול לצפות הכל מראש ותמיד דברים עלולים להסתבך. כדי להצליח בחיים למדתי שצריך לדעת להיות גמישים מחשבתית וללמוד מהטעויות ולהשתפר שוב ושוב.

להתעשר זה לא דבר קל אך בהכרח הוא אפשרי במידה ואתם נחושים בכך. במהלך תקופה של שלוש שנים שבהן החלטתי לצמוח ברמה הכלכלית נאלצתי להתמודד עם דברים שממש לא לקחתי בחשבון שיקרו. ראשית במהלך שנת 2017 התגרשתי, דבר שהוליד המון בעיות בירוקרטיות שהייתי צריך לטפל בהן. באותה שנה גם נסעתי ל 11 יעדים אקזוטיים שחלמתי שנים רבות להגיע אליהם כך שבמצטבר באותה השנה הייתי מחוץ לארץ כ 180 ימים, כך שזה היה כמעט בלתי אפשרי לטפל בכך. בנוסף, לאחר הגירושים נאלצנו למכור את דירת החלומות שרכשנו כמה שנים קודם לכן והשקענו בה כל כך הרבה.את הדירה העלאנו למכירה ולקחנו מתווך שימצא לנו קונים. למרות שנאמר לנו כי מדובר בתקופה קשה מצאנו קונים שרכשו את הדירה במחיר השוק והצלחנו להגיע לרווח של כ 600,000 ₪ מעל למחיר שרכשנו אותה כמה שנים קודם לכן.

במקביל קרו דברים נוספים עם כספי והרי ידוע שצרות תמיד באות בצרורות. את הכסף שהשקעתי בארה"ב רכשתי בשער דולר גבוה של כמעט 1:4 אולם במהלך שנתיים מאותו רגע שער הדולר ירד וירד ושער השקל רק הוסיף והתחזק. ולכן כאשר קיבלתי את כספי בחזרה הוא התקבל בודלרים ועל פניו הייתי ברווח יפה בעסקה, אולם הכסף שקיבלתי היה בדולרים וברגע שרציתי להחזיר אותו לישראל נוכחתי לגלות כי במידה ואעשה זאת במקום להרוויח, אפסיד עשרות אלפי שקלים וכל העסקה תהיה הפסדית.

אל תחשבו שזה לא הלחיץ אותי במשך תקופה ארוכה בה שאלתי את עצמי האם להחזיר את הכסף לישראל ולממש את ההפסד או להשאיר אותו בשוק האמריקאי כדי שימשיך לגדול.

אתם צריכים להבין כי כאשר נכנסים לתחום ההשקעות צריך לדעת להיות סבלניים ולעולם לא לעשות החלטות פזיזות. תחום ההשקעות מתאים לאנשים שחושבים על עסקאות לטווח ארוך. ברגע שנכנסנו להשקעה אסור לנו להיות בלחץ לסיים אותה או לצאת ממנה. לחץ לממש את הכסף יכול לגרור אחריו הפסדים כבדים ולכן אם אתם יש לכם צורך בכסף נזיל, אל תיכנסו לעולם ההשקעות. אומר לכם באופן כמעט וודאי שברגע שתעשו השקעה מתוך לחץ תהיו חשופים לפגישה קשה ולמעשה אפשר לומר כי תעברו מעולם ההשקעות לעולם ההימורים, כיוון שאין לדעת מה תהיה מגמת השוק שבמידה והיא תלך לכיוון הלא נכון תיאלצו לצאת ממנה בהפסד, וזה עלול לכאוב.

בספר זה לא ארחיב על השקעות נדל"ן בארה"ב ובמקומות שונים בעולם אולם כן אציין כי השקעות אלו לא מתאימות לכולם ודורשות בניית צוות מהימן ומערכת משומנת כיוון שמדובר בהשקעות מורכבות וכדי להצליח לנהל נכס שנמצא בצדו השני של העולם, צריך לדעת אתם עושים וצריך הרבה אורך רוח ויכולת להתמודד עם לחצים רבים והסתבכויות שונות אשר עלולות לקרות בשלב כלשהו בחיי העסקה.

בספר זה אתמקד באסטרטגיית השקעה דווקא בעסקאות נדל"ן בישראל ואנסה לתת לכם סקירה של מצב השוק כדי שתוכלו לעשות השוואה בין ערוצי ההשקעה השונים ולראות האם סגנון השקעה זה יכול להתאים לכם.

בנוסף, אסביר לכם מהי האסטרטגיה שלי לבניית הון וחופש כלכלי כדי שתוכלו להתחיל לעשות סדר בחיים שלכם ולאט לאט להגיע לאיכות החיים שעליה אתם חולמים.

אם אתם שואלים את עצמכם למה אני משתף אתכם בידע הזה ששווה זהב – אחסוך לכם את הטרחה ואומר כי במהלך השנים ליוויתי אנשים רבים בהגדלת ההכנסות שלהם ואחת המחלקות הפעילות ביותר שלנו כיום בחברת 'מינוף עסקי– בונים חופש כלכלי' היא המחלקה הפיננסית שלנו, בה אנחנו מסייעים ללקוחותינו לצאת מהמינוס, לשפר את התנהלותם הכלכלית, להגדיל את מקורות ההכנסה הפעילים שלהם וליצור ריבוי של מקורות הכנסה וכמובן גם במציאת השקעות אטרקטיביות. חשוב לי לומר כי אני משתף את לקוחותיי רק בעסקאות שאני מרוצה מהן ובהשקעות שעשיתי באופן אישי ובהן אני מושקע עם כספי.

בכל שלב של הקריאה אתם מוזמנים ליצור עמי קשר לייעוץ עסקי וייעוץ פיננסי ואשמח לשתף אתכם בהשקעות העכשוויות שנמצאות על הפרק כדי שתוכלו לקחת חלק בהן.

בהצלחה

עמית אופיר

 

אהבתם? שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

הירשמו לרשימת הדיוור שלי

וקבלו עידכונים שוטפים על ארועים ופעילויות ייחודיות ישירות אליכם למייל

פוסטים נוספים שיעניינו אותך

שוטרים בווייטנאם עיכבו אותנו

במהלך נסיעה לחברת הטלוויזיה הווייטנאמית VIT עצרו שוטרים את הרכב בו נסעו ד"ר יניב זייד ועמית אופיר שהוזמנו לראיון טלוויזיוני לקידום ספריהם שיצאו לאור. במהלך

איך בונים חופש כלכלי

כך תבנו חופש כלכלי

בשנת 2020 החלטתי ללוות באופן אישי 10 אנשים בלבד, שרוצים חופש כלכלי ומחפשים את הליווי המתאים להשיג זאת עוד השנה! אם אין לכם את המבט

© כל הזכויות שמורות לעמית אופיר , חברת "מינוף עסקי"